AKP’li eski bakan kanunsuz bir şekilde BİM’in yönetimine girdi

10 Temmuz 2018 tarihi ile 4 Mart 2022 tarihleri arasında Tarım ve Ormancılık Bakanı olarak görev yapan Bekir Pakdemirli’nin BİM’in bağımsız yönetim kurulu üyesi olduğu ortaya çıktı.

Gazete Pencere’de yer alan habere göre 10 Temmuz 2018 ile 4 Mart 2022 tarihleri ​​arasında bakanlık yapan Pakdemirli, kamu görevinden ayrıldıktan sonra aynı alanda özel sektöre geçmek için 3 yıl beklemesi gerekiyord.

Bekleme süresinin bitimine 9 ay kala BİM yönetim kuruluna bağımsız üye olmak için başvuran Pakdemirli, SPK’dan onay aldı.

“KAMU GÖREVLERİNDEN AYRILANLAR 3 YIL GÖREV ALAMAZLAR”

Kamu görevlerinden ayrılanlar hakkında belirtilen kanunda ise “Görevlerinden hangi sebeple olursa olsun ayrılanlar, ayrıldıkları tarihten önceki iki yıl içinde hizmetinde bulundukları daire, idare, kurum ve kuruluşlara karşı ayrıldıkları tarihten başlayarak üç yıl süreyle, o daire, idare, kurum ve kuruluştaki görev ve faaliyet alanlarıyla ilgili konularda doğrudan doğruya veya dolaylı olarak görev ve iş alamazlar, taahhüde giremezler, komisyonculuk ve temsilcilik yapamazlar” ifadeleri yer alıyor.

“BİZİM İKİ TANE GÖREVİMİZ VAR”

22 Aralık 2018’de Pakdemirli, bakan olduğu dönemde Türkiye’nin tarım alanında her zaman karlı bir ülke olduğunu belirterek şöyle konuştu: “‘Saman ithal, buğday ithal’ diyenlere söylüyorum, Türkiye’de para var ki ithalat yapabiliyor” şeklindeki sözleri tartışma yarattı.

Eleştirilerin ardından sözlerinin çarpıtıldığını iddia eden Pakdemirli, şu ifadeleri kullandı:

“Önemli olan gıda arz güvenliği, bir şekilde bunu sağlamamız gerekiyor. Bizim iki tane görevimiz var. Biri üreticiyi korumak diğeri de tüketiciyi kollamaktır. O da çok pahalıya yememeli. Biz bu iki görevi dengede götürmeye çalışıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir